Zde může být vaše reklama

Už jste si sjednali pojištění auta na ePojisteni? Já ano!

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Soutěž elegance Roztoky 2006  
nic
nadpis
ROZTOKY 2006

Na zámku Roztoky u Prahy se v pondělí 8. května 2006 pořádal již 27. ročník Soutěže elegance historických vozidel. Pořadatelem soutěže byl v obvyklém termínu již tradičně Veteran Car Club Praha pod vedením pana Jiřího Černého a Středočeské muzeum Roztoky. Náročnější byla cesta, silnice podél Vltavy byla opravována po loňských povodních a do Roztok bylo třeba jet po delší objížďce. Zato počasí bylo proti loňskému ročníku pěkné, bylo teplo a celý den svítilo sluníčko.
Řada účastníků akce byla již jejími pravidelnými účastníky, ale některé automobily jsem zde viděl poprvé. Z řady historických veteránů vybočovalo několik vozů, z nichž některé nebylo možno považovat za veterány a některé, které sice bylo možno věkem mezi veterány zařadit, ale příliš se na soutěž elegance nehodily. Jedním byl zelený Trabant, údajně ze sedmdesátých let, ale s novějším interiérem (měl např. opěrky hlav). Dalším byl Mercedes Benz 600 SL z roku 1992, tomu do veterána chybělo ještě asi tak šest let. Na louce vpravo za vstupní branou pak byla ještě Škodovka řady 100/110, patřící spíše na tuning sraz a roadster Kaipan, který sice vzhledem připomíná vozy Lotus Seven ze šedesátých let, ale jde o současný výrobek.
Většinou zde ale byli skuteční veteráni, více nebo méně zachovalé automobily různého stáří. Bohužel se ze soutěže jaksi vytratily vozy z počátku dvacátého století, nejstarším vozem byl malý Citroën z roku 1922. Poprvé jsem v Roztokách viděl vzácný belgický vůz Imperia GP nebo krásný roadster Škoda Popular Monte Carlo. Protože vyjmenování všech zajímavých vozů by zabralo více místa, doporučuji prohlídku připojených fotografií s popisy vystavených automobilů. Na 280 snímcích jsou snad všechny vystavené automobily a také traktor Lanz Bulldog a zajímavý prototyp skútru Ing. Hausmana.
V zámeckém muzeu v Roztokách souběžně probíhala výstava věnovaná známému českému designérovi, kterým byl Václav Král. Dnes již bohužel není mezi námi, ale na jeho výtvory a kresby se nedá zapomenout.


1. část, vozy do roku 1940
2. část, vozy po roce 1940


  AUTA 5P