Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

Přečtěte si recenzi Škody Kodiaq, novinky na českém trhu s automobily a porovnejte její kvality s konkurenčními SUV.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Múzeum dopravy Bratislava 2016 zpět na MUZEA  


logo muzea

Múzeum dopravy Bratislava 2016

V centru Bratislavy, hlavního města Slovenska, se nachází Múzeum dopravy. Je umístěno v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století a přilehlých skladů. Silniční dopravu prezentuje sbírka jízdních kol, motocyklů, osobních a nákladních automobilů. Je vystaveno také několik prototypů, vyvinutých na Slovensku po druhé světové válce. Na kolejišti je pak řada parních, motorových a elektrických lokomotiv.

Automobily, vystavené v muzeu, byly součástí sbírky Veterán klubu Bratislava. První "Slovenský klub zberateľov historických automobilov a motocyklov" založil v Bratislavě v roce 1972 MUDr. Michal Ondrejčák se svými přáteli. V roce 1991 klub přejmenovali na "Veterán klub Bratislava". V roce 2016 byl předsedou klubu Ing. Ivan Ďuranna, ten mi pomohl s identifikací dvou vozů Tatra, které postrádaly popis.

První slovenské "Múzeum dopravy" otevřeli v Bratislavě 24. 6. 1999. Prostory a železniční exponáty poskytly Železnice SR, silniční techniku dodal Veterán klub Bratislava a provoz expozice zabezpečilo Slovenské technické múzeum Košice. Ročně muzeum navštěvovalo více než 20 000 návštěvníků. Vystavené automobily občas obměňovali, takže při různých návštěvách jste mohli shlédnout vozy, které jsem já v muzeu nezastihl a naopak.

V době návštěvy (únor 2016) bylo vstupné za dospělého 3,30 € a za fotografování vybírali poplatek 1 €. Kartou se platit nedalo. Před muzeem byl prostor pro parkování několika automobilů, za parkování se žádný poplatek neplatil.

Osobní automobily byly vystaveny ve dvou halách, v těch byly také jízdní kola a motocykly, některé zavěšené pod stropem. Před první halou bylo několik nákladních vozů a na kolejišti za halami byla železniční technika. Běhěm mé návštěvy nebylo v muzeu mnoho návštěvníků a při focení exponátů jsem byl kontrolován zaměstnancem muzea, zda jsem zaplatil "fotografovací" poplatek.

Na následujících 110 fotografiích jsem zdokumentoval automobily, vystavené při mé návštěvě muzea v sobotu 20. února 2016 kolem poledne, při návratu ze zimní dovolené na Slovensku. Nefotil jsem neúplné veterány ve stavu před renovací a vůz Škoda Favorit, který byl bez popisu vystaven ve druhé hale. Také zde nenajdete motocykly, nákladní automobily ani kolejová vozidla, tyto exponáty nezapadají do koncepce encyklopedie Auta5P. Některé snímky nejsou příliš kvalitní, na řadu exponátů dopadalo zezadu světlo z oken a v protisvětle se moc dobře nefotí.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto vstupenka

logo muzea

  AUTA 5P nahoru