Zde může být vaše reklama

Ušetřete na pojištění auta! Pomůže Vám srovnání na ePojisteni.

Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

Autobazar 123auta.cz nabízí prověřené vozy se slevou až 15 000 Kč.

Najděte si nejlevnější povinné ručení na Porovnej24.cz.

Přečtěte si recenzi Škody Kodiaq, novinky na českém trhu s automobily a porovnejte její kvality s konkurenčními SUV.

auta5p.eu  
Auta5P  
  Monteverdi Automuseum 2015 zpět na MUZEA  


logo muzea

Monteverdi Automuseum Binningen 2015

Ve švýcarském městě Binningen, předměstí Basileje (německy Basel), se nachází v bývalé továrně Monteverdi soukromé značkové muzeum, které má logicky největší sbírku automobilů Monteverdi na světě.

Peter Monteverdi se vyučil automechanikem, jeho otec měl automobilovou opravnu. Peter již v 17 letech (v roce 1951) postavil svůj první závodní vůz Monteverrdi Special z havarovaného automobilu Fiat. Od roku 1956 stavěl závodní vozy formule Junior pod značkou MBM (Monteverdi Binningen Motors). Později přidal také sportovní vozy. V roce 1961 postavil závodní monopost formule 1. V roce 1966 založil společnost Monteverdi a zahájil malosériovou produkci sportovních vozů Monteverdi High Speed 375. Postupně přidal modely jako Hai 450, terénní modely Sahara a Safari, sportovní typy Sierra a Tiara a další. V roce 1982 byla výroba automobilů v Binningenu zastavena a od roku 1985 slouží přestavěné prostory bývalé továrny jako muzeum Monteverdi. V roce 1990 koupil Monteverdi neúspěšný tým F1 Onyx, ale stáj záhy zanikla. Posledním modelem Monteverdi se stal Hai 650 F1 s motorem formulového monopostu F1. V roce 1998 Peter Monteverdi ve věku 64 let zemřel.

Soukromé muzeum Monteverdi Automuseum vlastnil Paul Berger, který dříve u Monteverdiho pracoval. Muzeum mělo tři podlaží (přízemí a dvě podzemní podlaží) a jeho webové stránky uváděly, že na celkové ploše 4000 m² představuje sedmdesát automobilů Monteverdi. Já při prohlídce ale napočítal jen 46 kompletních automobilů (včetně monopostů), některé typy byly vystaveny ve více exemplářích, řada z nich byly prototypy. Automobily byly doplněny několika motory, podvozky, zadní nápravou a fotografiemi vozů Monteverdi. Součástí muzea byla také velká sbírka automobilových modelů různých měřítek (od 1:43 po 1:87). Sbírka měla obsahovat podle webu muzea a jeho majitele asi 11 000 modelů (na vstupních dveřích bylo uvedeno 9 000 modelů) a byla údajně největší sbírkou automobilových modelů v Evropě. Muzeum nebylo běžně otevřeno, na jeho prohlídku se bylo třeba telefonicky objednat, email muzeum nemělo. Na dveřích muzea bylo napsáno, že skupina by měla mít nejméně 10 lidí, prakticky ale mohla mít od jednoho po 25 návštěvníků.

Využil jsem toho, že syn mé přítelkyně si na Maltě našel přítelkyni ze Švýcarska a tu jsem pověřil telefonickou objednávkou návštěvy muzea Monteverdi. Návštěvu jsme naplánovali na sobotu 25.7.2015. Byli jsme celkem čtyři, muzeem nás provedl jeho vlastník, pan Paul Berger. Hovořil německy a také plynně anglicky, syn přítelkyně si s ním po celou dobu prohlídky anglicky povídal, zatím co já a moje přítelkyně jsme fotografovali vystavené exponáty. Za hodinovou prohlídku jsem majiteli muzea zaplatil 250 CHF, cena za vstup nebyla nikde uvedena a nedostal jsem žádné potvrzení o provedení této platby. Celý výlet (vstupné, cesta tam plus zpět a relativně levný nocleh v nedalekém německém pensionu za 70 euro bez snídaně, stravu a další náklady nepočítám) mne vyšel na více než 12 800 Kč. Navíc jsme si prohlédli historický střed Basileje a navštívili ještě Pantheon Basel, zajímavé muzeum automobilových veteránů v Muttenzu, dalším předměstí Basileje.

V muzeu Monteverdi bylo možno shlédnout následující vozy: Monteverdi Special, MBM Formel Junior, MBM Go Kart, MBM GP Formel 1, MBM Tourismo, Monteverdi 2000 GTI, Monteverdi 375 S, High Speed 375 L, Cabriolet 375 C, High Speed 375/4, Berlinetta, Hai 450, Palm Beach, 250−Z, 230−M, Range Rover, Sahara, Safari, Stationswagen, Sierra, Sierra Convertible, Tiara, monoposty F1 a Hai 650 F1. Některé modely byly vystaveny vícekrát. Všechny vystavené vozy měly být podle majitele muzea pojízdné, jen měly prázdné nádrže a vymontované akumulátory.

Následující fotografie jsem pořídil při návštěvě muzea kolem poledne v sobotu 25.7.2015. Na snímcích jsou všechny automobily, vystavené tou dobou v muzeu a před ním. Celkem jsem vyfotografoval všech 46 vystavených automobilů. Reportáž obsahuje celkem 165 fotografií (včetně snímků budovy muzea a jeho interiéru). Snímky automobilů jsem, jako vždy, doplnil popisem a dostupnými technickými údaji.

Koncem prosince 2016 bylo muzeum bohužel uzavřeno, část exponátů přemístili do Muzea dopravy v Luzernu, zbytek byl rozprodán nebo umístěn do jiných muzeí. Majitel muzea už neměl dostatek sil jej provozovat a město o muzeum neprojevilo zájem a nechtělo jej finančně podpořit. Několik exponátů ještě vystavovali na ženevském autosalonu v březnu 2017.

auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto
auto auto auto auto auto auto

logo muzea

  AUTA 5P nahoru